Sepsiszentgyörgy önkormányzata, az országban elsőként, 2021-ben indította el a saját roncsautó programját, aminek modelljét átvette a Környezetvédelmi Minisztérium és tegnaptól országos szintre terjesztette azt és a költségek 80 százalékát fedezi azon önkormányzatok kiadásainak, amelyek csatlakoznak a Helyi Roncsautó programhoz.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester kedden bejelentette: ezennel lezártnak tekintik a háromszéki megyeszékhely által 3 éve meghirdetett „Értéket adunk a roncsautódnak” nevű programot, amit eddig teljes mértékben a helyi költségvetésből finanszíroztak és csatlakoznak a Környezetvédelmi Alap (AFM) által július 31-én indított Helyi Roncsautó programhoz.
Sepsiszentgyörgyön 1189 roncsautót vontak ki forgalomból, ennyi parkolóhely szabadult fel
Az eddigi eredményeket ismertetve Antal Árpád elmondta: az elmúlt 3 évben 1189 régi autót leadási kérését hagyták jóvá, ezek többsége már roncstelepre került vagy kerül hamarosan és tulajdonosaik megkapták a 3000 lejes támogatást. A kezdeményezés által közel 1200 parkolóhely szabadult fel a városban, mutatott rá a polgármester.
Emlékeztetett: az volt feltétel, hogy a kedvezményezettek a régi autó leadását követő 3 évig nem vásárolhatnak Euro 5-nél alacsonyabb szennyezési normájú autót. Sepsiszentgyörgyön az elmúlt három évben 5 személyről derült ki, hogy megpróbálta becsapni az önkormányzatot, régi autót vásárolt ezért tőlük visszavették a 3000 lejes támogatást. Antal Árpád figyelmeztetett, hogy a most indult országos programban is van ilyen feltétel, amit követni fognak ezért fontos rá odafigyelni.
Az országos program modelljének számító sepsiszentgyörgyi roncsprogram keretében a legrégebbi leadott gépkocsit 50 évvel ezelőtt, 1972-ben gyártották, míg a legújabb leadott gépkocsit 2010-ben gyártották. Emellett roncstelepre került 12 gépkocsi, amelyeket a ‘70-es években gyártottak, 52-öt a ‘80-as években, 409-et a ‘90-es években és 698-at 2000-es években gyártottak, sorolta Antal Árpád. Hozzátette: bár Sepsiszentgyörgyön nem sikerült megállítani a személyautók számának rohamos növekedését de megfékezték a növekedés ütemét.
Sepsiszentgyörgyön jelenleg 22 481 személygépkocsi van bejegyezve, ami közel kétszer annyi mint ezelőtt 20 évvel volt. Emellett Sepsiszentgyörgyön van bejegyezve 564 motorbicikli, 142 autóbusz, 2150 haszongépjármű, 128 traktor, 69 mikrobusz és 1 hajó is, sorolta Antal Árpád. Ezek mellett számos lízingelt, tehát Sepsiszentgyörgyön használt de más településen bejegyzett jármű is van.
Különbségek a sepsiszentgyörgyi és az új Helyi Roncsprogram között
Antal Árpád polgármester arra hívta fel a sepsiszentgyörgyiek figyelmét, hogy az általuk eddig megszokott és az új roncsprogram között vannak jelentős különbségek is, amit ezentúl figyelembe kell venni. Például a sepsiszentgyörgyi önkormányzat egyaránt átvette a magán és a jogi személyek roncsautóit, az országos programra csak a magánszemélyek jelentkezhetnek. Másrészt miközben eddig Sepsiszentgyörgyön az év során bármikor be lehetett nyújtani a kérést, a hétfőn indult országos programhoz legkésőbb augusztus 31-ig lehet jelentkezni.
A kéréseket már nem az önkormányzathoz kell benyújtani, hanem a www.afm.ro oldalon lévő platformon keresztül kell regisztrálni. Különbség még, hogy a sepsiszentgyörgyi program esetében a leadott jármű legalább 3 évig kellett az érintett személy tulajdonában legyen, míg az országos programba azok tudják leadni régi autójukat, akik a járművet legalább 5 évig birtokolták.
Háromszéken tíz település több mint ezer autót vonna ki idén a forgalomból
Az országos szintűvé terjesztett Helyi Roncsprogramba Kovászna megyéből tíz település csatlakozott és több mint ezer régi járművet szeretnének idén kivonni forgalomból, cserébe a tulajdonosoknak 3000 lejt fizetnek.
A legtöbb pénzt, 1.2 millió lejt Sepsiszentgyörgy önkormányzata igényelt a Környezetvédelmi Alaptól (AFM). Ehhez a város saját költségvetéséből 300.000 lej tesznek hozzá önrészként és idén 500 roncsautó ellenértékét tudják kifizetni. Kézdivásárhely, Kovászna és Bodzaforduló önkormányzatai egyenként 240.000 lejes állami támogatást igényeltek, ami településenként 100 régi autó leselejtezését eredményezi. Barót városa, illetve Szitabodza és Torja községek egyenként 120.000 lejt kapnak településenként 50 autó forgalomból való kivonására. Gelence községnek 72.000 lejes támogatást ítélnek meg 30 autóra, Réty községnek 60.000 lejt 25 autó leselejtezésére és Nagypatak község 4.800 lejt igényelt 2 roncsautóra. Minden önkormányzat az állami támogatás összegét további 20 százalékos önrésszel kell kipótolja.