20.40 Kiskorú szavazók, eltűnt pecsét és szavazók szállítása miatt vizsgálódik a háromszéki rendőrség

A Kovászna megyei rendőrség vasárnap esti tájékoztatása szerint Zabolán vizsgálat indult két kiskorú ellen, akik szüleik személyazonossági igazolványával jelentek meg a szavazókörzetben és azok nevében le akarták adni a szavazatukat. A helyszínen lévő rendőrök eljárást indítottak az ügyben.

Egy sepsiszentgyörgyi szavazókörzetből azért riasztották a rendőrséget, mert eltűnt egy szavazáshoz használatos „Votat” pecsét. A háromszéki rendőrség nyomozást indított a tettesek kézre kerítése és a pecsét visszaszerzése érdekében.

Nagyajtán panaszt tettek egy helybéli lakos ellen, aki több személyt szállított autójával a szavazókörzethez, és felmerült a szavazás befolyásolásának gyanúja, tájékoztat a háromszéki rendőrség. Hozzáteszik: panaszt kaptak egyik versenyben lévő politikai párt képviselőitől, hogy egy másik párt jelöltje választási anyagokat tett közzé a közösségi oldalon, amit törvény tilt, hiszen kampánycsend van. Ezekben az ügyekben is zajlik a rendőrségi vizsgálat.

megnyiltak a szavazókörzetek
| Fotók: Kovács Zsolt
Egy kézdivásárhelyi választópolgárnak sokba került a maszkviselés megtagadása.
A Kovászna megyei rendőrség tájékoztatása szerint egy kézdivásárhelyi szavazókörzetnél egy férfi szavazata leadásakor megtagadta a védőmaszk viselését, ezért az érvényes szabályok értelmében az illetőt megbüntették 1800 lejre.

Gidófalváról az a bejelentés érkezett, hogy az egyik polgármester jelölt támogatói megpróbálják befolyásolni a szavazásra jelentkező polgárokat, hogy kire üssék a pecsétet. A rendőrség vizsgálata során megállapította, hogy a panasz nem megalapozott.

Kovászna megyében továbbá 6 választási rendellenességről szóló panasz érkezett a hatóságokhoz. Ezekből három panasz Sepsiszentgyörgyről és egy-egy Kovászna és Bodzaforduló városokból és Nagyajta községből érkezett. Mindegyik esetben arra hívták fel a hatóságok figyelmét, hogy olyan személyek kívántak szavazni, akik nem szerepeltek az adott település állandó szavazópolgárainak listáján. A vizsgálatok során azonban megállapították, hogy minden érintettnek volt az adott településen ideiglenes tartózkodási engedélye így a pótlistán adhatták le szavazatukat.

20.15 Háromszék már nem tudja behozni lemaradását de még szépíthet!

Kevesebb mint egy óra maradt az urnazárásig és szavazókedv tekintetében Háromszék nem tudott felzárkózni az országos átlaghoz. Kovászna megyében este 8 óra után a leadott szavazatok aránya négy százalékkal kevesebb mint az országos átlag és megyénk még mindig az utolsók között van a szavazókedv tekintetében!

Szavazás maszkban

A Központi Választási Iroda számlálója szerint este 8 órakor országos szinten a lakosság 44,45 százaléka ment el szavazni. Ezzel szemben Kovászna megyében ugyaneddig a polgárok közel 40 százaléka adta le voksát.

Sepsiszentgyörgyön a megyei átlagnál alacsonyabb a szavazókedv, este nyolcig a polgárok alig 26 százaléka voksolt. Kézdivásárhelyén a polgárok 28,50 százaléka járult az urnákhoz. Kovászna városban 36 százalék szavazott. Baróton pedig nagy a szavazókedv, az erdővidéki városban 46 század százalékos a részvételi arány.

19.12 Kevesebb mint két óra maradt az urnazárásig és szavazókedv tekintetében Háromszék nem tudott felzárkózni az országos átlaghoz. Kovászna megyében este 7 óra után a leadott szavazatok aránya közel négy százalékkal kevesebb mint az országos átlag és megyénk még mindig az utolsók között van a szavazókedv tekintetében!

A Központi Választási Iroda számlálója szerint este 7 órakor országos szinten a lakosság 42 százaléka ment el szavazni. Ezzel szemben Kovászna megyében ugyaneddig a polgárok 36,73 százaléka adta le voksát.

Sepsiszentgyörgyön a megyei átlagnál alacsonyabb a szavazókedv, este hétig a polgárok alig 24 százaléka voksolt. Kézdivásárhelyén a polgárok 26,40 százaléka járult az urnákhoz. Kovászna városban 33,40 százalék szavazott. Baróton pedig nagy a szavazókedv, az erdővidéki városban 43,40 század százalékos a részvételi arány.

18.50 Még két óra van hátra az urnazárásig! Így buzdít szavazásra Tamás Sándor háromszéki tanácselnök!

18.30 Háromszéken este 6 óra után a leadott szavazatok aránya megközelítette az országos átlagot, ám megyénk még mindig az utolsók között van a szavazókedv tekintetében!

A Központi Választási Iroda számlálója szerint 18.30-ig országos szinten a lakosság 39,46 százaléka ment el szavazni. Ezzel szemben Kovászna megyében ugyaneddig a polgárok 34,33 százaléka adta le voksát.

Sepsiszentgyörgyön a megyei átlagnál alacsonyabb a szavazókedv, este fél hétig a polgárok alig 22,34 század százaléka voksolt. Kézdivásárhelyén a polgárok 24,45 százaléka járult az urnákhoz. Kovászna városban 30,64 százalék szavazott. Baróton pedig nagy a szavazókedv, az erdővidéki városban 39,92 század százalékos a részvételi arány.

17.55  „Aki változást akar, nem elég, hogy lájkol, el is kell mennie szavazni!”
A magyar részvétel elmarad az országos részvételtől, előbbi 28,8 százalékos, utóbbi 30,9 százalékos volt 16 órakor – tájékoztat Hegedüs Csilla RMDSZ-szóvivő. Négy évvel ezelőtt a választásra jogosult személyek 31,7 százaléka voksolt.
Az RMDSZ becslései szerint a magyar részvétel elmarad az országos részvételtől, a lemaradás enyhén magasabb, mint 2016-ban. Hegedüs Csilla felhívta a figyelmet: Székelyföldön „nagyon alacsony” a részvétel, Kovászna megyében 25,9 százalék, Hargita megyében 27 százalék járult az urnákhoz 16 óráig. A jelentős magyar lakosságú megyék közül a szövetség becslései szerint Szilágy és Bihar megyében továbbra is számottevő a lemaradás a magyarlakta településeken, viszont Kolozs megyében már kiegyenlítődött a becsült magyar és román részvétel.
Hegedűs Csilla és Antal Árpád | Fotó: Kovács Zsolt
Marosvásárhelyen ez idáig ötezer választóval kevesebben voksoltak, mint négy évvel ezelőtt, a fiatalok részvétele (16 százalék) azonban jóval elmarad az idősebb korosztály részvételétől (69 százalék). „Aki változást akar, nem elég, hogy lájkol, el is kell mennie szavazni” – mutatott rá ennek kapcsán Hegedüs Csilla. „A szavazás biztonságos, kérünk mindenkit, menjen el szavazni. Sok helyütt sorok vannak, de érdemes kivárni, érdemes egy félórát sorban állni” – összegzett.
17.45 Tatár Imola az EMSZ sepsiszentgyörgyi polgármester jelöltje egy Márai Sándor idézettel buzdítja szavazásra a háromszékieket.

“És kérdik, egyre többen kérdik,/ Hebegve, mert végképp nem értik -/ Ők, akik örökségbe kapták -:/ Ilyen nagy dolog a Szabadság?…” (Márai Sándor)

Tatár Imola szavazott

Az én generációm már örökségbe kapta, de szüleink, nagyszüleink jól tudják, valóban milyen nagy dolog a szabadság. Becsüljük hát meg azt a lehetőséget, hogy ma szabadon élhetünk és dönthetünk. Én már választottam, és erre biztatom különösen a fiatalokat, de az idősebbeket is. Este 9 óráig még mindenki megteheti. Ne hagyjuk, hogy jövőnkről mások döntsenek!

17.15 Sokba került a maszkviselés megtagadása egy kézdivásárhelyi választópolgárnak

A Kovászna megyei rendőrség tájékoztatása szerint egy kézdivásárhelyi szavazókörzetnél egy férfi szavazata leadásakor megtagadta a védőmaszk viselését, ezért az érvényes szabályok értelmében az illetőt megbüntették 1800 lejre.

Gidófalváról az a bejelentés érkezett, hogy az egyik polgármester jelölt támogatói megpróbálják befolyásolni a szavazásra jelentkező polgárokat, hogy kire üssék a pecsétet. A rendőrség vizsgálata során megállapította, hogy a panasz nem megalapozott.

Kovászna megyében továbbá 6 választási rendellenességről szóló panasz érkezett a hatóságokhoz. Ezekből három panasz Sepsiszentgyörgyről és egy-egy Kovászna és Bodzaforduló városokból és Nagyajta községből érkezett. Mindegyik esetben arra hívták fel a hatóságok figyelmét, hogy olyan személyek kívántak szavazni, akik nem szerepeltek az adott település állandó szavazópolgárainak listáján. A vizsgálatok során azonban megállapították, hogy minden érintettnek volt az adott településen ideiglenes tartózkodási engedélye így a pótlistán adhatták le szavazatukat.

16.50 48 koronavírus fertőzött háromszéki kért mozgóurnát

Kovászna megyében több mint 1800-an kértek mozgóurnát, hogy vasárnap otthonukban leadhassák a szavazatukat. Az otthonukban szavazók közül 48 háromszéki választópolgár koronavírus-fertőzött. A legtöbb mozgóurna igénylést Kovászna városából, Nagybaconból, Bardócról, Csernátonból, Gelencéről, Torjáról és Zágonból iktatták, ezeken a településeken a kérések száma meghaladta a százat.

A Kovászna Megyei Választási Irodánál 500 védőöltözetet készítettek elő, azok számára akik a koronavírus-fertőzöttekhez vagy a fertőzés-gyanús esetekhez viszik ki a mozgóurnát. Jenică Chiper a Kovászna megyei választási iroda elnöke úgy nyilatkozott: tizenegy településen visznek koronavírus-fertőzöttekhez mozgóurnát. A szavazóbiztosok az adott településeken először azokhoz viszik az urnát, akiknél nem áll fenn a koronavírus-fertőzés gyanúja, majd amikor náluk végeztek, mennek a fertőzöttekhez is.

16.15

Háromszéken nem javul a szavazókedv, így megyénk országos szinten sereghajtók közé tartozik. A Központi Választási Iroda számlálója szerint délután négy óráig országos szinten a lakosság 31,36 százaléka ment el szavazni. Ezzel szemben Kovászna megyében ugyaneddig a polgárok 26,41 százaléka adta le voksát.

Sepsiszentgyörgyön a megyei átlagnál is alacsonyabb a szavazókedv, 16 óráig a polgárok alig 17,36 százaléka voksolt. Kézdivásárhelyen a polgárok 18,77 százaléka járult urnákhoz. Kovászna városban 22,93 százalék szavazott, Baróton pedig 30,31 százalékos a részvételi arány.

16.00 Ennyi megyei tanácstagja van jelenleg a háromszéki pártoknak:

15.00 Sepsiszentgyörgyön alacsony, Baróton magas a részvétel

A háromszéki városok közül Sepsiszentgyörgyön a legalacsonyabb, Baróton pedig a legmagasabb a szavazókedv. Kovászna megye országos szinten sereghajtók közé tartozik. A Központi Választási Iroda számlálója szerint délután három óráig országos szinten a lakosság 27,32 százaléka ment el szavazni. Ezzel szemben Kovászna megyében ugyaneddig a polgárok 22,63 százaléka adta le voksát.

Sepsiszentgyörgyön a megyei átlagnál is alacsonyabb a szavazókedv, 15 óráig a polgárok alig 15 százaléka voksolt. Kézdivásárhelyen a polgárok 16,53 százaléka járult urnákhoz. Kovászna városban 19,82 százalék szavazott, Baróton pedig 25,93 százalékos a részvételi arány.

megnyiltak a szavazókörzetek
| Fotók: Kovács Zsolt

romszéken 182.220 szavazópolgárt várnak ma az urnákhoz. A 214 háromszéki szavazókörzetben betartják és betartatják az egészségügyi óvintézkedéseket. A maszkviselés kötelező, belépéskor lázat mérnek, egyszerre csak kisszámú szavazót engednek be a helységekbe, ahol fertőtlenítőszer is rendelkezésre áll, így a voks leadásával eltöltött néhány perc biztonságosnak mondható.

14.50
Tájékoztató és konzultációs központot létesített az Expert Forum a vasárnapi helyhatósági választásokra. Az állampolgárok a 0800 080 200-as zöldszámot hívhatják ingyenesen vasárnap 22 óráig tájékoztatás vagy a szabálytalanságok jelentése céljából, a www.votcorect.ro platformon pedig válaszokat találnak az érdeklődők a választással kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre, és jelenthetik az általuk tapasztalt rendellenességeket.
Szavazás
Háromszéken ez idáig incidensek nélkül zajlott a szavazás. Többen jelezték, hogy 4 szavazólapra nem elég a pecséten levő tinta. Az első két szavazólap pecsételését követően ajánlott újra bemártani a tintapárnába azt. Kérhetik, hogy ismét belemárthassák a tintapárnába a pecsétet. Erre lehetőség van!
Országos szinten néhány esetben az egészségügyi óvintézkedések be nem tartásáról vagy a szavazókörzetek előtt kialakult sorokról érkezett bejelentés.
13.30  Kovászna megye mind a négy magyar többségű városának tisztségben lévő és újrázni próbáló polgármestere leadta már szavazatát. Mindannyian szavazásra buzdították a háromszékieket.

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szavazata leadását követően kifejtette: „Sepsiszentgyörgy nekünk, akik itt élünk a világ közepe. Azt szeretnénk, hogy a következő évtizedben szintet lépjen a város, ehhez pedig mindenkire szükség van. Éppen ezért arra kérek mindenkit, hogy vegyen részt a választásokon. Arra kérek mindenkit, akinek fontos a városunk jövője, hogy éljen szavazati jogával”.

Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármester szavazata leadását követően úgy nyilatkozott: „Ma a folytatásra és a jövőre szavaztam, a becsületes munkára egy fejlődő városban”. Bokor Tibor hozzátette: „felelős döntéseket felelős emberekkel lehet meghozni, egy városvezetés pedig akkor tud valódi erőt felmutatni, ha sokan vannak mögötte. Ehhez arra van szükség, hogy a kézdivásárhelyiek menjenek el szavazni, mondják el véleményüket, éljenek szavazati jogukkal!”

Bokor Tibor szavaz

Gyerő József kovásznai polgármester kifejtette: „azoknak szavaztam bizalmat, akik tisztességes kiállással meggyőztek arról, hogy kitartó és eredményes munkával, szakmai felkészültségük, nemzeti elkötelezettségük, közigazgatási tapasztalataik birtokában, politikailag szervezetten, józan ésszel és hatékonyan fogják szolgálni Háromszék polgárainak egyéni és közösségi érvényesülését.

Gyerő József szavaz

Lázár Kiss Barna András baróti polgármester szavazta leadását követően kifejtette: „a következetes munkára, a fejlesztések folytatására és a partnerségre szavazott, azért hogy Barót és a hozzátartozó falvaknak erős képviselete legyen az önkormányzatban. Arra biztatok mindenkit vegyen részt a választáson”, mondta a baróti polgármester.

Lázár Kiss Barna szavaz

Tamás Sándor háromszéki tanácselnök kifejtette: „A jövő holnap reggel kezdődik, éppen ezért ma szavazásunkkal megalapozzuk azt. Az elmúlt ezer évben megtanultuk, hogy ha nem mi szervezzük saját jövőnket, akkor azt mások akarják helyettünk megszervezni. Éppen ezért arra kérek mindenkit ma menjen el választani és szavazzon az alkalmas jelöltekre a településeken és megyében egyaránt”.

Grüman Róbert a háromszéki önkormányzat alelnöke rámutatott: rendkívüli körülmények között, de az óvintézkedések betartásával teljesen biztonságos a szavazás. „Rendkívül fontos, hogy olyan személyeket válasszanak, akik tovább tudják fejleszteni a községeket, városokat és a megyét”, mondta Grüman Róbert.

Grüman Róbert szavaz

13.00
A Központi Választási Iroda online számlálója szerint, 12 óráig Háromszéken a választópolgárok 12,27 százaléka adta le szavazatát. Délig a 182.220 Kovászna megyei szavazójogú polgárából 22.363-an voksoltak és 138-an igényeltek mozgóurnát.
Háromszéken továbbra is alacsonyabb a szavazókedv mint országos szinten. Romániában 12 óráig összesen 2.870.898 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 15,69%-a adta le voksát a helyhatósági választásokon – közölte a Központi Választási Iroda (BEC). Városon 1.346.073, vidéken 1.524.825 választópolgár járult az urnákhoz.
12.15  Tamás Sándor: ha nem mi szervezzük jövőnket, mások fogják megszervezni!

A jövő holnap reggel kezdődik, éppen ezért ma szavazásunkkal megalapozzuk azt”, mutatott rá Tamás Sándor. Az újrázni készülő háromszéki tanácselnök szavazata leadását követően egy régi mondást idézett: „ki mint vet úgy arat”, mondta az elöljáró, aki szerint „az elmúlt ezer évben megtanultuk, hogy ha nem mi szervezzük saját jövőnket, akkor azt mások akarják helyettünk megszervezni. Éppen ezért arra kérek mindenkit ma menjen el választani és szavazzon az alkalmas jelöltekre a településeken és megyében egyaránt”.

Tamás Sándor szavaz
Tamás Sándor szavaz

Háromszéken 182.220 szavazópolgárt várnak ma az urnákhoz. A szombat esti vihart követően vasárnap reggel zavartalanul megkezdődött a szavazás mind a 214 háromszéki szavazókörzetben, ám egyelőre az országos átlagnál alacsonyabb a szavazókedv.

A délelőtti órákban főként az idősebb korosztály járult az urnákhoz. Tapasztalatunk szerint a szavazókörzetekben betartják és betartatják az egészségügyi óvintézkedéseket. A maszkviselés kötelező, belépéskor lázat mérnek, egyszerre csak kisszámú szavazót engednek be a helységekbe, ahol fertőtlenítőszer is rendelkezésre áll, így a voks leadásával eltöltött néhány perc biztonságosnak mondható.

10:50
A Központi Választási Iroda közlése szerint országos szinten 10 órakor 7,64 százalékos volt a részvétel. Négy évvel ezelőtt 7,93 százalékos volt a részvétel 10 órakor. Országos szinten Teleorman (11,60 százalék) és Olt megyében (11,40) volt a legnagyobb a szavazási kedv, a legkisebb arányban Kovászna (5,01) és Hargita (5,14) és megyében mentek el szavazni a polgárok 10 óráig.
10.20 Antal Árpád polgármester leadta szavazatát

„Sepsiszentgyörgy nekünk, akik itt élünk a világ közepe! Ezt a várost vezetni öröm, szolgálat és felelősség. Azt szeretnénk, hogy a következő évtizedben szintet lépjen a város, ehhez pedig mindenkire szükség van! Éppen ezért arra kérek mindenkit, hogy vegyen részt a választásokon. Arra kérek mindenkit akinek fontos a városunk jövője, hogy éljen szavazati jogával!”, fogalmazta meg szavazata leadását követően Antal Árpád polgármester, aki reggel 9.30-kor kereste fel a Vadász utcai szavazókörzetet.

Antal Árpád szavaz
Antal Árpád szavaz

A Sláger Rádió kérdésére válaszolva Antal Árpád elmondta: azt tapasztalta, hogy be van tartva és tartatva minden egészségügyi előírás, úgy érezte teljesen biztonságosan lehet szavazni.

9.00

A Központi Választási Iroda közlése szerint a 8 órai részvételi adatok alapján Székelyföldön alacsony a választási kedv. Országos szinten a választópolgárok 1,86 százaléka járult az urnákhoz, ez 341 470 szavazót jelent.

Szavazás maszkban
Szavazás maszkban

Székelyföldön a legkisebb a szavazási kedv. Kovászna megyében reggel 8 óráig 1,10 százalék adta le a voksát, ez 8.30-ra 1,68%-ra emelkedett, azaz 3116-an szavaztak. A Központi Választási Iroda folyamatosan frissülő adatait ITT böngészheti. A választás módszeréről és a szavazókörzetekről ITT talál magyar nyelvű tájékoztatót.

7.00

Vasárnap önkormányzati választásokat tartanak Romániában. Az urnákhoz járuló polgárok polgármestert, megyei tanácselnököt, illetve helyi és megyei tanácsosokat választanak a következő négy évre. Kovászna megyében összesen 181.933 választót várnak 214 szavazókörzetben.

megnyiltak a szavazókörzetek
Megnyíltak a szavazókörzetek | Fotók: Kovács Zsolt

Reggel 7 órakor megnyíltak a szavazókörzetek. A COVID-19-világjárvány miatt új szabályok szerint zajlik a szavazás, a választópolgároknak be kell tartaniuk bizonyos óvintézkedéseket az új koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében.

Kövesse ön is folyamatosan frissülő hírfolyamunkat, hogy elsőként értesüljön a legfrissebb információkról! Kövessen minket Facebookon is!