Zajlanak a helyhatósági és európai parlamenti választások. Ma van a nap amikor öt szavazólapon négy évre megpecsételjük sorsunkat. A Sláger Rádióban és a slagerradio.ro-n egész nap követjük az eseményeket és rendszeresen közöljük a választási adatokat, interjúkkal készülünk, majd este beszámolunk az eredményekről is.

Reggel 7 órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek és este 10 óráig az országban közel 19 millió személyt, Háromszéken közel 180 ezer szavazót várnak az urnák elé. Mindenki öt szavazólapot kap, hogy megválassza az ország európai parlamenti képviselőit, a település polgármesterét, a megyei tanácselnököt, valamint a helyi és megyei tanácsosaikat.

Szavazás | fotó: Kovács Zsolt

21.00 Háromszéken estére megbicsaklott a szavazókedv

Miután Háromszéken egész nap az országos átlag szerint alakult a választáson való részvétel, az urnazárás előtti utolsó órákban az átlag alá csúszott Kovászna megye mert a Kárpátokon túli megyékben jelentősen megugrott a szavazókedv.

A választási hatóság jelentése szerint Háromszéken valamivel több mint 88.000 személy adta le voksát a szavazásra jogosult közel 180 ezerből. Ez szerint Kovászna megyében 49 százalékos a részvétel miközben az országos átlag az 50 százalék körül mozog.

Kovászna megyében este 7 óra után kezdett visszaesni a szavazókedv, miközben a Kárpátokon túli megyékben fordítva történik, ott este ugrott meg a szavazási hajlandóság. A háromszéki elöljárók közösségi oldalaikon mozgósító üzeneteket fogalmaznak meg: arra kérik a városokban és nagyközségekben élőket, hogy menjenek el szavazni, ami 22 óráig lehetséges.

Háromszéken a legmagasabb részvételi arányt Illyefalván jegyezték, ahol kiélezett a küzdelem a polgármester jelöltek között, de magad a részvételi arány Bodokon, Bardócon, Bölönben, Előpatakon, Zágonban és Esztelneken is. Kovászna megyében a városok között legalacsonyabb szavazási hajlandóság Kézdivásárhelyen legmagasabb pedig Baróton van. Sepsiszentgyörgyön is elmarad a szavazókedv a megyei átlagtól. A választási hatóság adatait vizsgálva azt látszik, hogy Kovászna megyében magasabb a szavazókedv a többségében románok lakta településeken, mint a magyar településeken.

Kovászna megyében három választási incidenst jelentettek

A rendőrség bűnügyi vizsgálatot indított a román többségű Zágonbárkány községből érkezett bejelentés kapcsán. Az ellenőrzések során kiderült, hogy egy 44 éves bárkányi férfi pénzt és alkoholos italokat ajánlott több helyi lakosnak, hogy rávegye őket egy bizonyos jelöltre való szavazásra.

A Kovászna megyei rendőrség tájékoztatása szerint Zágonból is érkezett panasz, hogy nem tartják tiszteletben a kampánycsendet, azaz kampányolnak, emiatt a rendőrség 1400 lejre büntetett. Rétyen arra panaszkodtak, hogy valaki filmezett a választási helyiségben. Ez esetben a rendőrség írásbeli figyelmeztetést osztott.

18.00 Háromszék továbbra is hozza az országos átlagot. Kovászna megye az országos középmezőnyben van a szavazáson való részvétel tekintetében és a szavazókedv enyhén nagyobb mint az országos átlag. A választási hatóság 18 órai jelentése szerint Háromszéken mintegy 75.000 személy adta le voksát a szavazásra jogosult közel 180 ezerből. Ez szerint Kovászna megyében 41,7 százalékos a részvétel, amely enyhén nagyobb mint a 40,8 százalékos országos átlag. Ugyanakkor az látszik, hogy a kora délutáni órákhoz képest megfordult az arány, így városon már kissé nagyobb számban járultak urnákhoz mint a vidéken élő Háromszékiek, illetve a háromszéki választók körében valamivel több a férfi mint a nő. A választási hatóság adatai szerint Kovászna megyében a 45 és 64 év közti korosztály a legaktívabb. A szavazókedv tekintetében őket követik a 64 év fölöttiek, míg a 18 és 24 év közti háromszékiek körében a legalacsonyabb a szavazási hajlandóság.

Kovászna megyében a 40 közigazgatási egységből 19 olyan van, ahol csak egy polgármester jelölt méretkezik meg. Háromszéken a legmagasabb részvételi arányt Bodokon jegyezték, ahol egyébként egyetlen jelölt van a polgármesteri tisztségre, magas a részvételi arány Bardócon, Bölönben, Előpatakon, Zágonban és Esztelneken is. Kovászna megyében a legalacsonyabb szavazási hajlandóság Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön van.

Háromszéken két választási incidenst jelentettek. A Kovászna megyei rendőrség tájékoztatása szerint Zágonból érkezett panasz, hogy nem tartják tiszteletben a kampánycsendet, emiatt a rendőrség 1400 lejre büntetett. Rétyen arra panaszkodtak, hogy valaki filmezett a választási helyiségben. Ez esetben a rendőrség írásbeli figyelmeztetést osztott.

14.00 Háromszéken incidensek nélkül zajlik a szavazás. Bár a reggeli órákban Kovászna megyében az országos átlagnál alacsonyabb volt a választási kedv, délre sikerült felzárkózni az országos átlaghoz. 14 óráig 47 000 háromszéki adta le szavazatát, a részvételi arány a helyhatósági választásokon 26 százalékos, amely megfelel az országos átlagnak.

Az a tapasztalat, hogy a déli órákban helyenként sorok is kialakultak. Belépéskor mindenkitől megkérdezik, hogy mindkét választáson – tehát a helyhatósági és az európai parlamenti választáson is le akarja-e adni a voksát. Legtöbben mind az öt szavazólapot igénylik, tehát voksolni szeretnének az európai parlamenti képviselőkre, a települése polgármesterére, a megyei tanácselnökre, valamint a helyi és megyei tanácsos listákra is.

A polgárok a választói névjegyzék alapján tájékozódhatnak arról, hogy melyik szavazókörzetben adhatják le szavazatukat. Sepsiszentgyörgyön némileg átalakultak a szavazókörzetek és 50 szavazóhelyiség működik. Azt tapasztaltuk, hogy volt aki megszokásból felkereste eddigi választókörzetét és ott útba igazították, hogy hol adhatja le voksát. Sepsiszentgyörgyön a tömbházak lépcsőházaira is kifüggesztették a szavazókörzeteket, érdemes ezeket tanulmányozni.

Antal Árpád szavaz

A háromszéki elöljárók közül már sokan leadták voksaikat és másokat is erre buzdítanak. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester így nyilatkozott: „Mi, erdélyi magyarok azt tanultuk szüleinktől és tanárainktól, hogy magyarként kétszer többet kell tanulnunk, dolgoznunk, és kétszer jobban kell teljesítenünk ahhoz, hogy ebben az országban érvényesülni tudjunk. Ugyanakkor ma szavazatunk is kétszer annyit ér, mert egyrészt erősíti a közösségünket, másrészt gyengíti a magyarelleneseket. Távolmaradással soha nem sikerült semmin jó irányba változtatni.”, fogalmazta meg Antal Árpád.

Tamás Sándor szavaz

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke Kézdivásárhelyen, az oroszfalusi iskolában adta le szavazatát. Ezt követően elmondta: „A félmillió magyar igenre, a nyugodt erőre szavaztunk. Arra, hogy legyen hangunk itthon és Európában, hogy Székelyföld az a hely legyen, ahol érdemes családot alapítani, szakmailag kiteljesedni. Építsünk együtt olyan Székelyföldet, ahova gyermekeink hazatérnek. Arra biztatok mindenkit, vegyen részt a választáson. Szavazzunk minél többen, hogy legyen félmillió igen és legyen magyar jövő itt, Székelyföldön és Erdélyben!”, fogalmazott Tamás Sándor.

Miklós Zoltán és első szavazó lánya

Miklós Zoltán sepsiszentgyörgyi parlamenti képviselő családja körében, első szavazó lányával adta le voksát. “Arra a politikai alakulatra szavaztam, amelyre közösségünk eddig is számított és ezután is számíthat. Arra a politikai közösségre, amelynek fontos volt és ezután is fontos lesz Erdély fejlesztése. Mutassuk meg, hogy erős közösség vagyunk!”, mondta Miklós Zoltán.

Kovászna megyében 89 városi és 125 vidéki szavazóhelyiségben lehet leadni a szavazatokat. Sepsiszentgyörgyön 50, Kézdivásárhelyen 15, Baróton 9, Kovásznán 8, Bodzafordulón pedig 7 ponton lehet szavazni. Bár többször elhangzik, de talán jó megismételni: ma mindenki öt szavazólapot kap, hogy megválassza az ország európai parlamenti képviselőit, a települése polgármesterét, a megyei tanácselnököt, valamint a helyi és megyei tanácsosaikat. Szavazni este 10 óráig lehet.

10.10 Mind a 214 Kovászna megyei szavazóhelyiségben zavartalanul zajlik a voksolás, választási incidensről nem érkezett tájékoztatás. Reggel óta követjük a Választási hatóság honlapján közölt adatokat, ahol valós időben lehet tájékozódni a választási részvételről. Az első órában több mint 2500 háromszéki szavazott, a második órában már több mint 8000-en járultak az urnákhoz. A 10 órai adatok szerint 14.000 háromszéki adta le szavazatát, a részvételi arány 7,8 százalékos, amely némileg lemaradt az országos átlaghoz képest amely most 8,7 százalékos.

09:10 Kovászna megyében az első órában több mint 2500-an leadták szavazatukat, 9 óráig pedig több mint 8000 polgár szavazott derül ki az Állandó Választási Hatóság internetes oldalán, a prezenta.roaep.ro honlapon közölt adatokból, ahol egész nap valós időben követhető az urnáknál való jelenlét, szavazókörzetekre lebontva.

Kovászna megyében 179 859 szavazójoggal rendelkező polgárt várnak az urnák elé. A választópolgárok a választói névjegyzék alapján tájékozódhatnak arról, hogy melyik szavazókörzetben adhatják le szavazatukat – Sepsiszentgyörgyön például a tömbházak lépcsőházaira is kifüggesztették ezeket. Kovászna megyében 89 városi és 125 vidéki szavazóhelyiségben lehet leadni a szavazatokat. Sepsiszentgyörgyön 50, Kézdivásárhelyen 15, Baróton 9, Kovásznán 8, Bodzafordulón pedig 7 ponton lehet szavazni – tájékoztatott a Kovászna megyei prefektúra szóvivője, Erdély András.

Szavazni reggel 7-től este 10 óráig lehet, a választásra jogosultak öt szavazólapot kapnak kézhez: a helyitanácstag-jelöltek, a megyeitanácstag-jelöltek listáit, illetve a polgármesterjelöltek és a megyeitanácselnök-jelöltek névsorát, valamint az EP-képviselőjelöltekét.

A választásokon 18. életévüket betöltött, állandó romániai lakóhellyel vagy romániai tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok vehetnek részt. A választópolgárok csak az állandó lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti településen szavazhatnak a helyhatósági választásokon szereplő jelöltekre, pártokra. Aki ma nem tartózkodik lakhelyén az más településen is leadhatja szavazatát csak az Európai Parlamenti jelöltekre, miután a választási iroda elnöke felveszi őket a választói pótlistára. A betegek, ágyhoz kötöttek, mozgáskorlátozottak mozgóurnát igényelhetnek. A kérelmet a hozzátartozók a helyi választási irodákban adhatják le.

A szavazóhelyiségben a választópolgárok személyi igazolványuk bemutatása és a névjegyzék aláírása után megkapják a szavazólapokat és a bélyegzőt. A választópolgárok külön szavaznak, zárt fülkékben, úgy, hogy a bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelöltlista vagy jelölt szerepel. Ha a választópolgár a szavazókörzeti választási iroda elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A szavazás után a szavazólapokat egyenként össze kell hajtani úgy, hogy az ellenőrző pecsét jól látható legyen, majd bele kell helyezni a megfelelő urnába. Ha a tévesen összehajtott szavazólap úgy nyílik ki, hogy a szavazás titkossága nem biztosított, érvénytelenítik a voksot, és a választópolgár egyetlen alkalommal kaphat egy újabb szavazólapot. A szavazólapról tilos fényképet vagy videófelvételt készíteni, ez szabálysértésnek minősül.