Ne hagyjuk a bukaresti „fekete lyukban” a már befizetett személyi jövedelemadó 3,5 százalékát, amelyet a közösség számára hasznos tevékenységet végző civil szervezeteknek vagy egyházaknak irányíthatunk át, fogalmazták meg háromszéki elöljárók. Kovászna megyében tavaly bár több millió lejt került így civil szervezetekhez vagy egyházakhoz, azonban mintegy 2 millió lej „ragadt” az államkasszába mert sokan nem éltek a lehetőséggel.

A magánszemélyek egy egyszerű formanyomtatvány kitöltésével még május 27-ig, hétfőig rendelkezhetnek jövedelemadójuk egy részéről olyan módon, hogy az számukra semmibe nem kerül, hiszen a tavaly befizetett adójukból utalja az állam, ám ebből a pénzből civil szervezetek számos hiánypótló és hasznos tevékenységet valósítanak meg.

Pár perc alatt tehetünk jót és semmibe nem kerül

Antal Árpád polgármester szerint tavaly a sepsiszentgyörgyiek összesen 2,6 millió lejről rendelkezhettek volna ha mindannyian felajánlják jövedelemadójuk 3,5 százalékát. Ehhez képest 1,6 millió lejt irányítottak át civil vagy egyházi szervezeteknek, vagyis 1 millió lejt hagytak a román államnál. A Sláger Rádió érdeklődésére elmondta: Kovászna megye szinten mintegy 2 millió lej maradt az államkasszába.

Érzékeltetésképpen Antal Árpád elmondta: Sepsiszentgyörgy önkormányzata tavaly 9805 tanuló számára vállalta át az „osztálypénzeket” és 800.000 lejt utalt a tanintézeteknek, hogy a szülőknek ne kelljen fizetniük különböző higiéniai és alapvető oktatási tevékenységhez szükséges eszközökért. Ehhez képest a fel nem ajánlott jövedelemadót jelentő 1 millió lej nagyobb összeg, mint amennyit az önkormányzat az osztálypénzének pótlására fordított egy év alatt.

Segítsd a helyit: útmutató és segítség az adófelajánláshoz

Miklós Zoltán sepsiszentgyörgyi parlamenti képviselő, az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa felhívta a háromszékiek figyelmét, hogy a www.segitsdahelyit.ro honlapon részletes útmutatót találnak a magánszemélyek adófelajánlásához, illetve megtalálják a legtöbb háromszéki civil és egyházi szervezet elérhetőségét is, abból kiválaszthatják akit szeretnének támogatni.

Sepsiszentgyörgyön rengeteg aktív és eredményeket felmutató civil szervezet van, akik megérdemlik a támogatást. A honlap mellett a sepsiszentgyörgyi városházához és a háromszéki kereskedelmi és iparkamarához is lehet fordulni útba igazításért, tette hozzá Antal Árpád, aki szerint akinek óvodás, iskolás gyereke van tudja támogatni a tanintézetek egyesületeit vagy az egyházközösségét, de a településen működő sport, kulturális és szociális tevékenységet végző civil szervezetek is segítenek a formanyomtatvány kitöltésében

Ellehetetlenítették a cégek szponzorálását, felértékelődött a magánszemélyek adófelajánlása

A civil szervezetek idén minden eddiginél jobban rá vannak szorulva a magánszemélyek adófelajánlására, hiszen a kormány a mikrovállalkozásoktól megvonta a szponzorálás lehetőségét, hívta fel a figyelmet Édler András. A Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint Háromszéken a cégek 90 százaléka mikrovállalkozás, így a civil szervezetek tőlük már nem kaphatnak szponzorpénzt, vagyis felértékelődött a magánszemélyek adófelajánlása.

Miklós Zoltán sepsiszentgyörgyi RMDSZ képviselő az általa kezdeményezett szponzortörvénybe foglaltakra hívta fel a vállalkozások figyelmét. A profitadó fizető cégek idén nem december végén hanem július 25-ig tölthetik ki a 117-es formanyomtatványt, amellyel megbízzák az adóhatóságot (ANAF), hogy a fel nem használt szponzoralapjukat utalja át civil szervezetek vagy egyházak számlájára. Fontos, hogy a vállalkozások számára az adófelajánlás nem jár pénzkifizetéssel, ugyanis a már befizetett adójuk egy részéről rendelkeznek.

Miklós Zoltán rámutatott: a törvénytervezete elfogadása előtt, 2019-ben országos szinten 1,5 milliárd lej érkezett civil szervezetekhez szponzorációként. Miután megteremtették a lehetőséget, hogy a cégek is utólag rendelkezzenek a fel nem használt összegekről, sikerült megduplázni a korábbi szponzorpénzeket és 2022-ben már 3,1 milliárd lej kerül a hasznos és hiánypótló tevékenységet megvalósító civil és egyházi szervezetekhez.

Hogyan kell felajánlani a jövedelemadó 3,5 százalékát?

Az adóhatóság (ANAF) oldaláról letölthető vagy civil szervezeteknél megtalálható 230-as formanyomtatványon a felajánló nevét, személyi számát, lakcímét, illetve elérhetőségét kell feltüntetni. Be kell jelölni a „civil szervezet / egyház támogatása” négyzetet és meg kell adni a támogatni kívánt szervezet vagy egyház nevét, adószámát és bankszámlaszámát és azt is fel kell tüntetni, hogy a jövedelemadó 3,5 százaléka felett szeretnének rendelkezni. Ha nem tudják a pontos összeget akkor az erre vonatkozó rovatot üresen kell hagyni mert az adóhatóság utólag kiszámolja az összeget.

Fontos, hogy a formanyomtatványon, egy négyzet bejelölésével, arra is van lehetőség, hogy ne egy, hanem két évre vonatkozóan ajánlják fel a személyi jövedelemadó 3,5 százalékát, így jövőben az adóhatóság automatikusan küldi a pénz a kiválasztott szervezetnek. A 230-as nyomtatvány aláírva május 27-ig, hétfőig leadhatják személyesen a helyi pénzügyön, elküldhetik oda postai úton is, illetve, aki regisztrált az adóhatóság privát virtuális tér (Spatiul Privat Virtual) online felületén vagy az e-guvernare.ro felületén az online is feltöltheti a kitöltött formanyomtatványát.