Sepsiszentgyörgyön már szerdán délelőtt, vagyis a teljes kijárási tilalom hatályba lépése előtt kezdték elfoglalni a rendfenntartók az állásaikat. Egyre több helyszínen parkoltak le a villogó rendőrautók.
Amikor megszólalt a déli harangszó, elcsendesedett a város. A rendőrök kiálltak az úttest közepére, és minden arra haladó gépkocsit leintettek. Minden esetben a munkáltató által kibocsátott igazolást vagy saját felelősségre kiállított nyilatkozatot kérték és a lakás elhagyására magyarázatot vártak a rendfenntartók. A csendőrautókból hangosbemondón két nyelven – románul és magyarul- hangzott fel a „maradj otthon” felhívás.
Szerdán délután, egy óra alatt amíg a városban voltunk, szinte minden gépkocsit megállítottak, ám a gyalogosokat akkor még csak a legritkább esetben, egy-két alkalommal igazoltatták. A sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul téren, a Sugás áruház előtt kettes – hármas csoportokban jártak a romák, ők valószínű nem is tudtak a kijárási tilalomról, de nem is foglalkozott velük senki.
Ezek a kijárási tilalom szabályai!
Szerda déltől teljes kijárási tilalom lépett érvénybe Romániában, az intézkedés azt jelenti, hogy az éjszakai kijárási tilalmat kiterjesztették a nappalokra is!
Az emberek csak a következő célokból hagyhatják el a lakhelyüket: munkavégzés (beleértve a mezőgazdasági munkákat), bevásárlás, halaszthatatlan gyógykezelés, gyermek és idős hozzátartozó ellátása, rövid séta, kutyasétáltatás a lakhelyük környékén, véradás vagy humanitárius jellegű önkéntes tevékenység.
A rendkívüli óvintézkedések betartásának ellenőrzésére a rendőrség és csendőrség mellett a hadsereget bevetik, bár ezt szerdán, Sepsiszentgyörgyön nem tapasztaltuk.
A 65 évesnél idősebb személyek kizárólag 11 és 13 óra között hagyhatják el otthonaikat, annak érdekében, hogy bevásároljanak, vagy halaszthatatlan gyógykezelést igényeljenek, illetve kisebb sétát tegyenek lakhelyük környékén.
Bárki aki a nap bármely szakában elhagyja otthonát, rendelkeznie kell vagy a munkaadója által kibocsátott igazolással, amelyben szerepelnie kell a munkavégzés helye és a lakhely útvonala, vagy pedig saját felelősségre írt nyilatkozat, amelyben szerepel a lakhely elhagyás oka és a megtenni kívánt útvonal.
A munkahelyi igazolásokat a rendőrség elfogadja pecsét nélkül is, illetve sem a munkaigazolást sem a saját felelősségű nyilatkozatot nem szükséges papíron felmutatni, elégséges ha a dokumentumot okostelefonon vagy tableten bemutatják az ellenőrző szerveknek.
Mint arról a kijárási tilalom első éjszakáján gyűjtött tapasztalatainkból kiderül a hatóságok nagyon komolyan veszik az intézkedést és szigorúan büntetik – akár 5000 lejre – azokat, akik indokolatlanul elhagyják otthonaikat és nem tudnak felmutatni vagy munkahelyi igazolást vagy saját felelősségre tett nyilatkozatot. Olvassák ITT az első napi élménybeszámolónkat!